Oznámení
Nebyly nastaveny údaje pro přístup do Google API (je nutno vytvořit Google aplikaci a získat přístupové údaje, ty následně nastavit v administraci CMS)

Písková filtrace: jak funguje a jak ji vybrat?

20.4.2022 Petr Foral

Léto je za rohem a je proto načase myslet na pořízení bazénu, který vás v horkých letních dnech příjemně osvěží. Výběrem vhodného typu a rozměru bazénu a následnou instalací to však zdaleka nekončí, ba právě naopak.

Aby vaše letní vodní útočiště fungovalo a vyzývalo k návštěvě, je potřeba věnovat pozornost také výběru vhodného příslušenství, zejména bazénové filtrace.

Bazénová chemie + kvalitní filtrace = křišťálově čistá voda

Je nutné mít na paměti, že vlivem vysokých teplot a přítomných nečistot se voda v bazénu během letních měsíců kazí mnohem rychleji než v ostatních obdobích. Vlivem stále častějšího sucha navíc není moudré ani ekologické měnit vodu příliš často. To ale není všechno – jde také o ekonomický aspekt, jelikož už dávno neplatí, že voda je zdarma, a to ani v případě, že patříte k oněm několika šťastlivcům s vlastní studnou. Jak tedy udržet vodu v bazénu co nejčistší po co nejdelší dobu? Odpovědí je bazénová chemie a kvalitní filtrace.

Přestože je chemie při údržbě bazénu a prevenci zelenání vody klíčová, lidské kůži její nadměrné množství příliš nesvědčí. Šetrnější variantou je použití speciální soli, které je však zapotřebí velké množství v pravidelných intervalech, její cena je navíc vcelku vysoká. Ať už se rozhodnete pro chemii či sůl, spotřebu těchto přípravků je možné do značné míry ovlivnit výběrem kvalitní bazénové filtrace, která má zásadní vliv na čistotu a výdrž vody v bazénu.

Kartušová vs. písková filtrace

Existují dva typy filtrace. Kartušová filtrace čistí vodu za pomocí komory s vložkou z vyztuženého filtračního papíru. Její pořízení je levnější než u druhého typu filtrace, filtry je každopádně nutné měnit zhruba šestkrát za sezónu a navíc je třeba ji často proplachovat. Je důležité vědět, že tento typ filtrace se hodí pouze pro malé nadzemní bazény o objemu do 8 m3.

Valná většina bazénářů sahá po pískové filtraci. Nejenže je uživatelsky přívětivější, navíc je také ekologičtější. Čistí totiž vodu podobně jako příroda – přes křemičitý písek. Náplň stačí jednou týdně propláchnout, její výměna probíhá přibližně jednou za dvě až tři sezóny. Toto řešení se navíc hodí pro všechny typy nadzemních i zapuštěných bazénu včetně komerčních horkovodních lázní.

Podle čeho zvolit pískovou filtraci?

Při výběru pískové filtrace se nedívejte pouze na její cenu, ale především na její parametry, zejména pak na výkon. Optimální výkon filtrace pro váš bazén si jednoduše vypočítáte: vydělíte objem bazénu čtyřmi. Tak zjistíte minimální potřebný kubíkový výkon čerpadla, je však vždy lepší volit o něco vyšší číslo.

Pokud plánujete i solární ohřev, vysavač či další příslušenství, které je třeba připojit k filtraci, raději je lepší nechat si poradit profesionálem. Navrhneme vám, jaký výkon budete potřebovat pro konkrétní řešení. A pozor: výkon filtrace se se vzdáleností od bazénu snižuje, je tedy vhodné umístit ji v jeho těsné blízkosti.

Samotná instalace pískové filtrace je složitější, doporučujeme proto nechat montáž na nás, abyste si mohli užívat křišťálové vody bez zbytečných komplikací.

Přejít na pískové filtry do bazénu

picture
Petr Foral

Petr Foral

Specialista na bazénovou techniku, e-mail: petr@pooltechnika.cz

Petr je specialista na bazénovou techniku a vybavení pro bazény. Rád vám poradí v oblasti bazénové techniky.

U těchto prodejců najdete naše produkty