8.4.2024
Petr Foral
Co je to bazénová filtrace a proč ji u bazénu vlastně potřebujete? Účelem bazénové filtrace je čistit vodu, která obsahuje suspendované částice, jejím průchodem přes porézní materiál. Takové čistění vody zabraňuje také množení řas.
80 % údržby vody je prováděno filtrací (fyzikální úprava) a 20 % čisticími prostředky (mechanická nebo chemická úprava). Výběr filtrace je tak naprosto klíčovým prvkem vašeho čistého bazénu.
Ale jaký bazénový filtr vybrat? Který bazénový filtrační systém je nejlepší? Tak předně, každý filtr má své výhody a nevýhody. Pískové filtry a kazetové filtry jsou obecně nejoblíbenější, protože jsou malé a levné.
Porovnání filtrací k bazénu
Písková filtrace
- Velikostně nejmenší ze všech filtrů (ale poměrně těžký).
- Bývá to nejlevnější varianta.
- Snadno se udržuje. Metoda používaná k čištění nečistot z písku se nazývá "zpětné proplachování" a je snadné ji provést. Může však snížit hladinu vody.
- Písek vyžaduje výměnu pouze každých 5-8 let.
- Filtruje nečistoty 20 – 40 mikronů, takže pokud máte ve svém bazénu zelenou nebo zakalenou vodu, bude pískovému filtru trvat několik týdnů, než ji vyčistí ve srovnání s DE filtrem, který to vyřeší takřka okamžitě
- Jsou vhodné pro malý bazén, který není náchylný k velkému množství nečistot, tj. není přímo pod stromem a/nebo se nepoužívá často.
Pro kontext je "mikron" zkrácený výraz pro "mikrometr" neboli miliontina metru (1/1 000 000 metrů). Pro srovnání velikosti, lidská červená krvinka má průměr asi 5 mikronů. Lidský vlas má průměr asi 75 mikronů (v závislosti na osobě).
Kartušová filtrace
- Tato filtrace je vhodná pro většinu vířivek a malých nadzemních bazénů.
- Voda proudí skrz kartuše, které jsou umístěny uvnitř filtru. Kartuše jsou obvykle vyrobeny z materiálu s jemnými vlákny, které zachycují nečistoty a špínu ve vodě. Během průchodu skrz kartuše jsou nečistoty, jako jsou listí, vlasů, písek a další částice, zadrženy na povrchu kartuší.
- Dokáže zachytit nečistoty o velikosti 10-15 mikronů.
- Jak se kartuše plní nečistotami, snižuje se průtok vody a účinnost filtru. Proto je důležité pravidelně čistit kartuše. To se obvykle provádí opláchnutím kartuší vodou pod tlakem nebo namočením v čisticím roztoku.
- Mají nízký vliv na chemii vody
- Počáteční náklady na nákup a údržbu jsou vyšší než u pískového filtru.
- Kartuše ve filtru vyžadují výměnu každé 2-4 roky.
- Kartušový filtr není vhodný pro větší komerční bazény.
- Ideální pro každý malý až středně velký domácí bazén s větším množstvím nečistot.
Křemelinový filtr (DE filtr)
- Pojmenován podle horniny, která se používá k filtrování vody. Rozsivková zemina se skládá z chemicky inertních, zkamenělých (neboli kosterních) zbytků miliard mikroskopických organismů podobných řasám, nazývaných rozsivky. Filtr D.E obsahuje uvnitř mřížky, které jsou potaženy DE práškem.
- DE filtry jsou kompaktní a odfiltrují i ty nejmenší částice ve srovnání s pískovými a kartušovými filtry.
- Filtr zpětně proplachuje podobně jako pískový filtr, ale na rozdíl od samotného zpětného proplachování je potřeba do filtru vždy přidat čerstvý DE prášek.
- Filtr vyžaduje výměnu každé 2-3 roky a čištění každých 6 měsíců.
- D.E filtr je nejdražší varianta, ale nejlepší z hlediska filtrace.
- Ideální pro jakýkoli bazén, zejména pak pro velké/komerční bazény.
Jaký typ bazénového filtru vybrat?
Nejběžnější typy filtrů, které u bazénu uvidíte, jsou pískové filtry. Budou účinně čistit bazén po léta s žádnými, nebo jen minimálními, problémy. Jsou to nejlevnější filtry, které jsou k dispozici, takže jsou často nabízeny už jako součást základního bazénového balíčku. DE filtry se používají méně často, protože jsou tak náročné na údržbu. Spíše jsou vhodné pro komerční bazény.
Rozhodnutí o tom, který filtr použít, skutečně závisí na úrovni údržby, kterou chtějí majitelé domu provádět, a na tom, co si myslí, že je pro ně nejdůležitější. Jde o ekologii čištění, jednoduchou údržbu nebo dlouhodobé náklady? To se bude u každého z nás lišit.
Každý typ filtru má své specifické požadavky na údržbu a provoz. Při výběru filtru je důležité zvážit velikost bazénu, míru používání, dostupnost náhradních dílů a vaše preference ohledně údržby.
Přejít na pískové filtrace